بررسی درایوهای شرکت آگر

بررسی اجمالی کاربردهای هریک از گروه درایوهای شرکت آگر

  • گروه NE100:

این گروه از الگوریتم کنترلی V/f استفاده می‌کند. این گروه با عنوان درایو سبک کار شناخته می­‌شوند یعنی برای کاربردهایی که درصد کمی از گشتاور موتور در فرکانس‌های پایین را نیاز دارد و یا دقت بالایی نیاز ندارد، به­‌کار می­‌رود. این گروه به نسبت سایر گروه­‌ها از نظر قیمتی اقتصادی‌­تر است و توانایی راه­‌اندازی چند موتور به‌­صورت همزمان و موازی را نیز دارد. در صورت اتصال همزمان چند موتور باید توان درایو انتخابی به­‌صورت زیر محاسبه شود:

مجموع توان هریک از موتورها × α = توان درایو

که ضریب α با توجه به شرایط کاری موتورها بین ۲/۱ تا ۲ انتخاب می­‌شود.

با استفاده از این درایو حفاظت کامل موتور در برابر انواع اضافه ولتاژ، اضافه جریان، اضافه بار، خطا در فازهای ورودی، خطا در فازهای خروجی و … در اختیار کاربر قرار می­‌گیرد.

علاوه بر موارد فوق با استفاده از این درایو، جریان کشیده شده از شبکه در لحظه راه‌­اندازی از نظر ضریب توان در رنج مجاز قرار می‌­گیرد، امکان کنترل پیوسته سرعت در اختیار کاربر قرار می­‌گیرد، ضربات و تنش­‌های مکانیکی وارده به موتور در لحظه راه‌­اندازی از بین­ می­‌رود، گشتاور موتور در سرعت­هایی به­‌جز سرعت نامی بهبود می­‌یابد، طول عمر موتور افزایش می­‌یابد و … .

کاربرد درایو - درایو سبک کار

کاربرد درایو – درایو سبک کار

  • گروه NP100:

این گروه برای کاربرد پمپ و فن طراحی شده‌­اند و ویژگی­‌هایی متناسب با این کاربرد دارند. ازجمله مهمترین ویژگی­‌های این گروه وجود دو درگاه شبکه بر روی مدار فرمان می­‌باشد که به کاربر قابلیت­‌هایی از جمله امکان کنترلر چند موتور توسط چند درایو به‌­صورت همزمان توسط یک درایو به عنوان مستر را می­‌دهد. درایوهای این دسته می­‌توانند هم به عنوان Master و هم به­‌عنوان Slave تنظیم شوند.

این گروه می­‌توانند تا درصد زیادی باعث کاهش مصرف انرژی در کاربردهای فن و پمپ که درصد گشتاور کمی نیاز دارند، شوند.

در این گروه نیز ویژگی­‌هایی مثل کنترل پیوسته سرعت، محافظت‌­های مختلف از موتور، تغییر جهت چرخش، افزایش گشتاور خروجی در سرعت­‌های مختلف، بهبود طول عمر موتور، کاهش ضربه و تنش‌­های مکانیکی، کنترل مقدار دامنه جریان کشیده شده از مدار در لحظه راه‌­اندازی، کنترل کاویتاسیون، بهبود ضربه قوچ و … وجود دارد.

کاربرد درایو- کاربردهای فن و پمپ

کاربرد درایو- کاربردهای فن و پمپ

  • گروه NG100:

این گروه از الگوریتم کنترلی FOC استفاده می­‌کنند. مزیت این روش ایجاد گشتاور بالا تا  حدود دو برابر گشتاور نامی موتور در فرکانس­‌های پایین می­‌باشد. از دیگر مزیت­‌های این روش دقت بالای خروجی می‌­باشد. این گروه توانایی محاسبه خودکار پارامترهای مهم موتور را نیز دارد که باعث افزایش دقت و گشتاور می‌باشد. این گروه از انکودرهای تفاضلی پشتیبانی کرده و با استفاده از آن­ها دقت محاسبات خود را بالاتر می‌­برد که درنهایت باعث افزایش بیشتر دقت و گشتاور می­‌شود.

این گروه در کاربردهای گشتاور بالا به­‌کار می­‌رود.

تمامی حفاظت­‌های موتور در این گروه نیز موجود می­‌باشد. علاوه بر آن ویژگی­‌هایی مثل کنترل پیوسته سرعت، بهبود طول عمر موتور، کاهش ضربه و تنش­‌های مکانیکی، کنترل مقدار دامنه جریان کشیده شده از مدار در لحظه راه‌­اندازی، بهبود توان راکتیو کشیده شده از شبکه، نگه داشتن مقدار Power Factor اطراف مقدار نامی و … وجود دارد.

کاربرد درایو - کاربردهای گشتاور بالا

کاربرد درایو – کاربردهای گشتاور بالا

  • گروه NL100:

این گروه از نظر ساختار کنترلی بسیار نزدیک به گروه NG100 می‌­باشد و الگوریتم‌­های کنترلی آن برپایه FOC است اما برای کاربردهای Lift بهبود یافته است. از مهم‌ترین تفاوت‌های آن می‌توان تفاوت در جهت نیروی اعمالی موتور به بار در شرایط مختلف با توجه به نیاز انواع جرثقیل و آسانسور را نام برد. این دسته نیز قابلیت پشتیبانی مستقیم از انکودر تفاضلی و شبکه مدباس را دارد.

کاربرد درایو

کاربرد درایو

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *