مزایای استفاده از درایو موتور القایی:

 1. درایو موتورهای القایی براساس موتور و پارامترهای موتور و روابط بین آن‌ها طراحی و ساخته می‌شوند ، پس با استفاده از درایو، موتور کارکرد کاملتر، پایدارتر و محافظت شده‌تری خواهد داشت.
 2. وقتی از درایو استفاده می‌کنیم دیگر به اتصالات قدرت مثل مدارات کنتاکتوری چپ‌گرد و راستگرد، ستاره ‌ مثلث و مدارات تایمر دار نیازی نیست و از این‌جهت باعث صرفه‌جویی هزینه خواهد بود.
 3. با توجه به هماهنگی بیشتر بین ساختار الکترومغناطیسی و ساختار مکانیکی موتور، بسیاری از تنش‌ها و ضربات از بین می‌رود که باعث طول عمر بیشتر موتور خواهد شد.
 4. پس از استفاده از درایو دیگر موتور از شبکه به‌طور مستقیم تغذیه نمی‌شود . دیگر توان راکتیو از شبکه کشیده نمی‌شود که باعث افت کیفیت ولتاژ شبکه شود و در نتیجه به بانک خازنی نیاز نخواهد بود.
 5. با توجه به این‌که در ساختار درایو بسیاری از حفاظت‌ها لحاظ شده است، موتور در برابر حوادث مقاوم‌تر خواهد بود و این مورد نیز منجر به افزایش طول عمر موتور می‌شود.
 6. در بسیاری از کاربردها نیاز به سرعت متغیر داریم که با استفاده از درایو این امر به راحتی و با دقت بالا محقق می‌شود. اما برای پیاده سازی سرعت متغیر توسط سیستم‌های مکانیکی به گیربکس، کلاچ و … نیاز است و درنهایت نیز کنترل کاملی بر روی سرعت نخواهیم داشت و تلفات و هزینه سیستم بالارفته و بازده نیز کاهش می‌یابد.
 7. اکثر گیربکس‌های موجود در بازار به‌صورت پله‌ایی هستند و به‌صورت گسسته سرعت را تغییر می‌دهند . این امر باعث ایجاد ریپل و ضربه به موتور شده و پس از مدتی به موتور آسیب می‌زنند و گیربکس‌های مکانیکی ضریب پیوسته نیز هزینه بالایی دارند و معمولا به سیستم‌های کنترلی نیاز دارند. ولی با استفاده از درایو به آسانی می‌توان به‌صورت دور پیوسته سرعت را کنترل کرد.
 8. در برخی از کاربردها مثل پمپ و فن نیاز دائمی به سرعت نامی نیست و با استفاده از درایو می‌توان حداکثر سرعت سیستم را به ۹۰ درصد سرعت نامی محدود کرد. با توجه به اینکه با ۱۰ درصد کاهش حداکثر سرعت نسبت به سرعت نامی تا ۲۰ درصد صرفه‌جویی در مصرف برق موتور خواهیم داشت و در شرایط کم‌باری با ۲۰ درصد کاهش سرعت نسبت به سرعت نامی، تا ۵۰ درصد صرفه‌جویی انرژی خواهیم داشت که در هزینه‌های ثابت بسیار قابل ملاحظه است.
 9. با استفاده از درایو بسیاری از سیم‌کشی‌های مربوط به مدارات فرمان از بین خواهدرفت که باعث کاهش هزینه‌ها خواهد شد.
 • با استفاده از درایو می‌توان گشتاور خروجی را دقیقا کنترل نمود و حتی گشتاورهای نوسانی برای برخی از کاربردها ایجاد کرد ولی پیاده‌سازی این کار با مدارات فرمان امکان‌پذیر نیست؛ با سیستم‌های مکانیکی نیز نمی‌توان چنین کاری انجام داد.
 • با استفاده از درایو می‌توان موقعیت محور روتور را با دقت بسیار بالایی کنترل نمود اما با استفاده از سیستم‌های مکانیکی یا سایر سیستم‌های الکتریکی نمی‌توان چنین کاری انجام داد.
 • بسیاری از پارامترهای موتور توسط درایو مستقیما اندازه‌گیری می‌شوند و یا محاسبه و تخمین زده می‌شوند پس با استفاده از درایو از هزینه اضافی بابت بسیاری از ادوات اندازه‌گیری جلوگیری می‌شود.
 • با استفاده از درایو بسیاری از آپشن‌ها مثل سنکرون‌سازی کامل سرعت، موقعیت و گشتاور چند موتور قابل انجام است که این کار بدون استفاده از درایو به هیچ طریقی مقدور نیست.
 • با استفاده از درایو قابلیت اطمینان، دقت، کیفیت و طول عمر بسیاری از تجهیزات مثل نوارنقاله‌ها، زنجیرها، جرثقیل‌ها و … افزایش چشم‌گیری می‌یابد.
 • با استفاده از درایو بستری هوشمند برای سیستم فراهم می‌شود که در این بستر الکترونیکی هوشمند بسیاری از قابلیت‌ها از قبیل انواع شبکه‌ها، انواع سیستم‌های کنترل مثل PID Controller، انواع مانیتورینگ، انواع کنترل و نظارت از راه دور، انواع روش‌های دریافت اطلاعات از طریق سنسورها و سایر تجهیزات و … را در اختیار داشت که هریک مزایای اتوماسیونی و اقتصادی بسیاری دارند.

در پایان باید گفت که کار با درایو چندان پیچیده نیست اما تنظیم اشتباه پارامترها ممکن است بسیاری از مشکلات مختلف را به‌وجود آورد.

شرکت آگر الکترونیک تمام تلاش خود را برای کاربری هرچه ساده‌تر و قابل فهم‌تر درایوهای ساخت این شرکت به‌کار برده است تا در کوتاه‌ترین مدت زمان با استفاده از دفترچه محصولات و دریافت راهنمایی از واحد پشتیبانی، مهندسین محترم توانایی کار و پیاده‌سازی پروسه‌های مدنظر با استفاده از درایوهای ایرانی ساخت آگر الکترونیک را داشته باشند.

برای دانلود این مقاله روی لینک زیر کلیک کنید.

 • درایو موتور القایی چیست؟